Thu. Nov 26th, 2020

New Jacks

GET JACKED IN!!

See All the Winners of the 2020 Grammy Awards

18 min read
The 62nd Annual Grammy Awards took place this year under the shadow of major tumult at the Recording Academy. They also began just hours after news broke that NBA legend Kobe Bryant, his . daughter Gianna and seven others died in a helicopter crash near Los Angeles. Outside the Staples Center, arrivals took place on…
See All the Winners of the 2020 Grammy Awards

The 62nd Annual Grammy Awards took place this year under the shadow of major tumult at the Recording Academy. They also began just hours after news broke that NBA legend Kobe Bryant, his . daughter Gianna and seven others died in a helicopter crash near Los Angeles. Outside the Staples Center, arrivals took place on the red carpet as mourners gathered outside the arena to pay their respects at the home of the Lakers, Bryant’s team for his entire career.
Despite the somber mood, the stars showed up for a night of performances, Grammy Moments and of course the distribution of the awards themselves. Alicia Keys was reprised her role as sunny host, with performances from Ariana Grande, Rosalía, Demi Lovato and many more.
Going into the evening, Lizzo led with the most nominations (eight), while Lil Nas X and Billie Eilish followed with six apiece. All three of those artists contended for Best New Artist (though their respective newness varies), alongside five other artists, in the first year of an expanded category.

Ultimately, Billie Eilish swept the top awards of the evening: Album of the Year, Record of the Year, Song of the Year and Best New Artist, with her brother and producer Finneas joining her for many of those, and winning a solo award himself for Producer of the Year (Non-Classical). Lizzo and Lil Nas didn’t go home empty-handed, though. Lizzo took home three Grammys, and Lil Nas X, two.
Below, see the winners of the 2020 Grammy Awards, updating live throughout the evening.
Album of the Year
I, I Bon Iver
NORMAN F—ING ROCKWELL! Lana del Rey
WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?Billie Eilish
THANK U, NEXT Ariana Grande
I USED TO KNOW HER H.E.R.
7 Lil Nas X
CUZ I LOVE YOU Lizzo
FATHER OF THE BRIDE Vampire Weekend

Record of the Year
HEY MA Bon Iver
BAD GUY Billie Eilish
7 RINGS Ariana Grande
HARD PLACE H.E.R.
TALK Khalid
OLD TOWN ROAD Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus
TRUTH HURTS Lizzo
SUNFLOWER Post Malone
Song of the Year
ALWAYS REMEMBER US THIS WAY Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey and Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
BAD GUYBillie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
BRING MY FLOWERS NOW Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth and Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
HARD PLACE Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
LOVER Taylor Swift
NORMAN F***ING ROCKWELL Jack Antonoff and Lana del Ray, songwriters (Lana del Rey)
SOMEONE YOU LOVED Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn and Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
TRUTH HURTS Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson and Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)
Best New Artist
BLACK PUMAS
BILLIE EILISH
LIL NAS X
LIZZO
MAGGIE ROGERS
ROSALíA
TANK AND THE BANGAS
YOLA
Best Pop Solo Performance
SPIRIT Beyoncé

Get The Brief. Sign up to receive the top stories you need to know right now.

Thank you!

For your security, we’ve sent a confirmation email to the address you entered. Click the link to confirm your subscription and begin receiving our newsletters. If you don’t get the confirmation within 10 minutes, please check your spam folder.

BAD GUY Billie Eilish
7 RINGS Ariana Grande
TRUTH HURTS Lizzo
YOU NEED TO CALM DOWN Taylor Swift
Best Pop Duo/Group Performance
BOYFRIEND Ariana Grande & Social House
SUCKER Jonas Brothers
OLD TOWN ROAD Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
SUNFLOWER Post Malone & Swae Lee
SEÑORITA Shawn Mendes & Camila Cabello
Best Traditional Pop Vocal Album
SÌ Andrea Bocelli
LOVE (DELUXE EDITION) Michael Bublé
LOOK NOW Elvis Costello & The Imposters
A LEGENDARY CHRISTMAS John Legend
WALLS Barbra Streisand
Best Pop Vocal Album
THE LION KING: THE GIFT Beyoncé
WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? Billie Eilish
THANK U, NEXT Ariana Grande
NO.6 COLLABORATIONS PROJECT Ed Sheeran
LOVER Taylor Swift
Best Dance Recording
LINKED Bonobo
Simon Green, producer; Simon Green, mixer GOT TO KEEP ON
The Chemical Brothers The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers
PIECE OF YOUR HEART Meduza Featuring Goodboys Simone Giani, Luca De Gregorio & Mattia Vitale, producers; Simone Giani, Luca De Gregorio & Mattia Vitale, mixers

UNDERWATER RÜFÜS DU SOL Jason Evigan & RÜFÜS DU SOL, producers; Cassian Stewart-Kasimba, mixer
MIDNIGHT HOUR Skrillex & Boys Noize Featuring Ty Dolla $ign Boys Noize & Skrillex, producers; Skrillex, mixer
Best Dance/Electronic Album
LP5 Apparat
NO GEOGRAPHY The Chemical Brothers
HI THIS IS FLUME (MIXTAPE) Flume
SOLACE RÜFÜS DU SOL
WEATHER Tycho
Best Contemporary Instrumental Album
ANCESTRAL RECALL Christian Scott aTunde Adjuah
STAR PEOPLE NATION Theo Croker
BEAT MUSIC! BEAT MUSIC! BEAT MUSIC! Mark Guiliana
ELEVATE Lettuce
METTAVOLUTION Rodrigo y Gabriela
Best Rock Performance
PRETTY WASTE Bones UK
THIS LAND Gary Clark Jr.
HISTORY REPEATS Brittany Howard
WOMAN Karen O & Danger Mouse
TOO BAD Rival Sons
Best Metal Performance
ASTOROLUS – THE GREAT OCTOPUS Candlemass Featuring Tony Iommi
HUMANICIDE Death Angel
BOW DOWN I Prevail
UNLEASHED Killswitch Engage
7EMPEST Tool
Best Rock Song
FEAR INOCULUM Tool, songwriters (Tool)
GIVE YOURSELF A TRY George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)

HARMONY HALL Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
HISTORY REPEATS Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
THIS LAND Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)
Best Rock Album
AMO Bring Me The Horizon
SOCIAL CUES Cage The Elephant
IN THE END The Cranberries
TRAUMA I Prevail
FERAL ROOTS Rival Sons
Best Alternative Music Album
U.F.O.F. Big Thief
ASSUME FORM James Blake
I,I Bon Iver
FATHER OF THE BRIDE Vampire Weekend

ANIMA Thom Yorke
Best R&B Performance
LOVE AGAIN
Daniel Caesar and Brandy
COULD’VE BEEN
H.E.R. ft. Bryson Tiller
EXACTLY HOW I FEEL
Lizzo ft. Gucci Mane
ROLL SOME MO
Lucky Daye
COME HOME
Anderson .Paak ft. André 3000
Best Traditional R&B Performance
TIME TODAY BJ The Chicago Kid
STEADY LOVE India.Arie
JEROME Lizzo
REAL GAMES Lucky Daye
BUILT FOR LOVE PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan
Best R&B Song
COULD’VE BEEN Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
LOOK AT ME NOW Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
NO GUIDANCE Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
ROLL SOME MO David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
SAY SO PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)
Best Urban Contemporary Album
APOLLO XXI Steve Lacy
CUZ I LOVE YOU (DELUXE) Lizzo
OVERLOAD Georgia Anne Muldrow
SATURN NAO
BEING HUMAN IN PUBLIC Jessie Reyez
Best R&B Album
1123 BJ The Chicago Kid
PAINTED Lucky Daye
ELLA MAI Ella Mai
PAUL PJ Morton
VENTURA Anderson .Paak
Best Rap Performance
MIDDLE CHILD J. Cole
SUGE DaBaby
DOWN BAD Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
RACKS IN THE MIDDLE Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
CLOUT Offset Featuring Cardi B
Best Rap/Sung Performance
HIGHER DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend

DRIP TOO HARD Lil Baby & Gunna
PANINI Lil Nas X
BALLIN Mustard Featuring Roddy Ricch
THE LONDON Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott
Best Rap Song
BAD IDEA Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)
GOLD ROSES Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
A LOT Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

RACKS IN THE MIDDLE Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
SUGE DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)
Best Rap Album
REVENGE OF THE DREAMERS III Dreamville
CHAMPIONSHIPS Meek Mill
I AM > I WAS 21 Savage
IGOR Tyler, The Creator
THE LOST BOY YBN Cordae
Best Country Solo Performance
ALL YOUR’N Tyler Childers
GIRL GOIN’ NOWHERE Ashley McBryde
RIDE ME BACK HOME Willie Nelson
GOD’S COUNTRY Blake Shelton
BRING MY FLOWERS NOW Tanya Tucker
Best Country Duo/Group Performance
BRAND NEW MAN Brooks & Dunn With Luke Combs
I DON’T REMEMBER ME (BEFORE YOU) Brothers Osborne
SPEECHLESS Dan + Shay
THE DAUGHTERS Little Big Town
COMMON Maren Morris Featuring Brandi Carlile
Best Country Song
BRING MY FLOWERS NOW Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
GIRL GOIN’ NOWHERE Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
IT ALL COMES OUT IN THE WASH Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
SOME OF IT Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
SPEECHLESS Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)
Best Country Album
DESPERATE MAN Eric Church
STRONGER THAN THE TRUTH Reba McEntire
INTERSTATE GOSPEL Pistol Annies
CENTER POINT ROAD Thomas Rhett
WHILE I’M LIVIN’ Tanya Tucker
Best New Age Album
FAIRY DREAMS David Arkenstone

HOMAGE TO KINDNESS David Darling
WINGS Peter Kater
VERVE Sebastian Plano
DEVA Deva Premal
Best Improvised Jazz Solo
ELSEWHERE Melissa Aldana, soloist
SOZINHO Randy Brecker, soloist
TOMORROW IS THE QUESTION Julian Lage, soloist
THE WINDUP Branford Marsalis, soloist
SIGHTSEEING Christian McBride, soloist
Best Jazz Vocal Album
THIRSTY GHOST Sara Gazarek
LOVE & LIBERATION Jazzmeia Horn
ALONE TOGETHER Catherine Russell
12 LITTLE SPELLS Esperanza Spalding
SCREENPLAY The Tierney Sutton Band
Best Jazz Instrumental Album
IN THE KEY OF THE UNIVERSE Joey DeFrancesco
THE SECRET BETWEEN THE SHADOW AND THE SOUL Branford Marsalis Quartet
CHRISTIAN MCBRIDE’S NEW JAWN Christian McBride

FINDING GABRIEL Brad Mehldau
COME WHAT MAY Joshua Redman Quartet
Best Large Jazz Ensemble Album
TRIPLE HELIX Anat Cohen Tentet
DANCER IN NOWHERE Miho Hazama
HIDING OUT Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
THE OMNI-AMERICAN BOOK CLUB Brian Lynch Big Band
ONE DAY WONDER Terraza Big Band
Best Latin Jazz Album
ANTIDOTE Chick Corea & The Spanish Heart Band
SORTE!: MUSIC BY JOHN FINBURY Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
UNA NOCHE CON RUBÉN BLADES Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
CARIB David Sánchez
SONERO: THE MUSIC OF ISMAEL RIVERA Miguel Zenón
Best Gospel Performance/Song
LOVE THEORY Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
TALKIN’ ‘BOUT JESUS Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
SEE THE LIGHT Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
SPEAK THE NAME Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant
THIS IS A MOVE (LIVE) Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
ONLY JESUS Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
GOD ONLY KNOWS for KING & COUNTRY & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
HAVEN’T SEEN IT YET Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
GOD’S NOT DONE WITH YOU (SINGLE VERSION) Tauren Wells
RESCUE STORY Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters
Best Gospel Album
LONG LIVE LOVE Kirk Franklin
GOSHEN Donald Lawrence Presents The Tri -City Singers
TUNNEL VISION Gene Moore
SETTLE HERE William Murphy
SOMETHING’S HAPPENING! A CHRISTMAS ALBUM CeCe Winans
Best Contemporary Christian Music Album
I KNOW A GHOST Crowder
BURN THE SHIPS for KING & COUNTRY
HAVEN’T SEEN IT YET Danny Gokey
THE ELEMENTS TobyMac
HOLY ROAR Chris Tomlin
Best Roots Gospel Album
DEEPER ROOTS: WHERE THE BLUEGRASS GROWS Steven Curtis Chapman
TESTIMONY Gloria Gaynor
DEEPER OCEANS Joseph Habedank
HIS NAME IS JESUS Tim Menzies

GONNA SING, GONNA SHOUT (Various Artists) Jerry Salley, Producer
Best Latin Pop Album
VIDA Luis Fonsi
11:11 Maluma
MONTANER Ricardo Montaner
#ELDISCO Alejandro Sanz
FANTASIA Sebastian Yatra
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
X 100PRE Bad Bunny
OASIS J Balvin & Bad Bunny
INDESTRUCTIBLE Flor De Toloache
ALMADURA iLe
EL MAL QUERER ROSALÍA
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
CAMINANDO Joss Favela
PERCEPCIÓN Intocable
POCO A POCO La Energia Norteña
20 ANIVERSARIO Mariachi Divas De Cindy Shea
DE AYER PARA SIEMPRE Mariachi Los Camperos
Best Tropical Latin Album
OPUS Marc Anthony (TIE)
TIEMPO AL TIEMPO Luis Enrique + C4 Trio
CANDELA Vicente García
LITERAL Juan Luis Guerra 4.40
A JOURNEY THROUGH CUBAN MUSIC Aymée Nuviola (TIE)
Best American Roots Performance
SAINT HONESTY Sara Bareilles
FATHER MOUNTAIN Calexico And Iron & Wine
I’M ON MY WAY Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
CALL MY NAME I’m With Her
FARAWAY LOOK Yola
Best American Roots Song
BLACK MYSELF Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
CALL MY NAME Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her)
CROSSING TO JERUSALEM Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
FARAWAY LOOK Dan Auerbach, Yola Carter & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
I DON’T WANNA RIDE THE RAILS NO MORE Vince Gill, songwriter (Vince Gill)
Best Americana Album
YEARS TO BURN Calexico And Iron & Wine
WHO ARE YOU NOW Madison Cunningham
OKLAHOMA Keb’ Mo’
TALES OF AMERICA J.S. Ondara
WALK THROUGH FIRE Yola
Best Bluegrass Album
TALL FIDDLER Michael Cleveland
LIVE IN PRAGUE, CZECH REPUBLIC Doyle Lawson & Quicksilver
TOIL, TEARS & TROUBLE The Po’ Ramblin’ Boys
ROYAL TRAVELLER Missy Raines
IF YOU CAN’T STAND THE HEAT Frank Solivan & Dirty Kitchen
Best Traditional Blues Album
KINGFISH Christone “Kingfish” Ingram
TALL, DARK & HANDSOME Delbert McClinton & Self-Made Men
SITTING ON TOP OF THE BLUES Bobby Rush
BABY, PLEASE COME HOME Jimmie Vaughan
SPECTACULAR CLASS Jontavious Willis
Best Contemporary Blues Album
THIS LAND Gary Clark Jr.
VENOM & FAITH Larkin Poe
BRIGHTER DAYS Robert Randolph & The Family Band
SOMEBODY SAVE ME Sugaray Rayford
KEEP ON Southern Avenue

Best Folk Album
MY FINEST WORK YET Andrew Bird
REARRANGE MY HEART Che Apalache
PATTY GRIFFINPatty Griffin
EVENING MACHINES Gregory Alan Isakov
FRONT PORCH Joy Williams
Best Regional Roots Music Album
KALAWAI’ANUI Amy Hānaiali’i
WHEN IT’S COLD – CREE ROUND DANCE SONGS Northern Cree
GOOD TIMERanky Tanky
RECORDED LIVE AT THE 2019 NEW ORLEANS JAZZ & HERITAGE FESTIVAL Rebirth Brass Band
HAWAIIAN LULLABY (Various Artists) Imua Garza & Kimié Miner, producers
Best Reggae Album
RAPTUREKoffee
AS I AM Julian Marley
THE FINAL BATTLE: SLY & ROBBIE VS. ROOTS RADICS Sly & Robbie & Roots Radics
MASS MANIPULATION Steel Pulse
MORE WORK TO BE DONE Third World
Best World Music Album
GECE Altin Gün
WHAT HEAT Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
AFRICAN GIANT Burna Boy
FANM D’AYITI Nathalie Joachim With Spektral Quartet
CELIAAngelique Kidjo
Best Children’s Album
AGELESS SONGS FOR THE CHILD ARCHETYPEJon Samson
FLYING HIGH! Caspar Babypants
I LOVE RAINY DAYS Daniel Tashian
THE LOVE Alphabet Rockers
WINTERLAND The Okee Dokee Brothers
Best Spoken Word Album
BEASTIE BOYS BOOK (Various Artists) Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
BECOMINGMichelle Obama
I.V. CATATONIA: 20 YEARS AS A TWO-TIME CANCER SURVIVOR Eric Alexandrakis
MR. KNOW-IT-ALL John Waters
SEKOU ANDREWS & THE STRING THEORY Sekou Andrews & The String Theory
Best Comedy Album
QUALITY TIME Jim Gaffigan
RELATABLE Ellen DeGeneres
RIGHT NOW Aziz Ansari
SON OF PATRICIA Trevor Noah
STICKS & STONESDave Chappelle
Best Musical Theater Album
AIN’T TOO PROUD: THE LIFE AND TIMES OF THE TEMPTATIONS Saint Aubyn, Derrick Baskin, James Harkness, Jawan M. Jackson, Jeremy Pope & Ephraim Sykes, principal soloists; Scott M. Riesett, producer (Original Broadway Cast)
HADESTOWNReeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
MOULIN ROUGE! THE MUSICAL Danny Burstein, Tam Mutu, Sahr Ngaujah, Karen Olivo & Aaron Tveit, principal soloists; Justin Levine, Baz Luhrmann, Matt Stine & Alex Timbers, producers (Original Broadway Cast)

THE MUSIC OF HARRY POTTER AND THE CURSED CHILD – IN FOUR CONTEMPORARY SUITES Imogen Heap, producer; Imogen Heap, composer (Imogen Heap)
OKLAHOMA! Damon Daunno, Rebecca Naomi Jones, Ali Stroker, Mary Testa & Patrick Vaill, principal soloists; Daniel Kluger & Dean Sharenow, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)
Best Compilation Soundtrack for Visual Media
THE LION KING: THE SONGS (Various Artists)
QUENTIN TARANTINO’S ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (Various Artists)
ROCKETMAN Taron Egerton
SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE (Various Artists)
A STAR IS BORNLady Gaga & Bradley Cooper
Best Score Soundtrack for Visual Media
AVENGERS: ENDGAME Alan Silvestri, composer
CHERNOBYLHildur Guðnadóttir, composer
GAME OF THRONES: SEASON 8 Ramin Djawadi, composer
THE LION KING Hans Zimmer, composer
MARY POPPINS RETURNS Marc Shaiman, composer
Best Song Written for Visual Media
THE BALLAD OF THE LONESOME COWBOY Randy Newman, songwriter (Chris Stapleton) Track from: Toy Story 4
GIRL IN THE MOVIES Dolly Parton & Linda Perry, songwriters (Dolly Parton) Track from: Dumplin’
I’LL NEVER LOVE AGAIN (FILM VERSION)Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)Track from: A Star Is Born
SPIRIT Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Beyoncé) Track from: The Lion King
SUSPIRIUM Thom Yorke, songwriter (Thom Yorke) Track from: Suspiria
Best Instrumental Composition
BEGIN AGAIN Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
CRUCIBLE FOR CRISIS Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
LOVE, A BEAUTIFUL FORCE Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
STAR WARS: GALAXY’S EDGE SYMPHONIC SUITEJohn Williams, composer (John Williams)
WALKIN’ FUNNY Christian McBride, composer (Christian McBride)
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
BLUE SKIES Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
HEDWIG’S THEME John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
LA NOVENA Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
LOVE, A BEAUTIFUL FORCE Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)

MOON RIVERJacob Collier, arranger (Jacob Collier)
Best Arrangement, Instruments and Vocal
ALL NIGHT LONGJacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
JOLENE Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
MARRY ME A LITTLE Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
OVER THE RAINBOW Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
12 LITTLE SPELLS (THORACIC SPINE) Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)
Best Recording Package
ANÓNIMAS & RESILIENTES Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
CHRIS CORNELLBarry Ament, Jeff Ament, Jeff Fura & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)
HOLD THAT TIGER Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
I,I Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
INTELLEXUAL Irwan Awalludin, art director (Intellexual)
Best Boxed or Special Limited Edition Package
ANIMA Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)
GOLD IN BRASS AGE Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)
1963: NEW DIRECTIONS Josh Cheuse, art director (John Coltrane)
THE RADIO RECORDINGS 1939-1945 Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)
WOODSTOCK: BACK TO THE GARDEN – THE DEFINITIVE 50TH ANNIVERSARY ARCHIVEMasaki Koike, art director (Various Artists)
Best Album Notes
THE COMPLETE CUBAN JAM SESSIONS Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
THE GOSPEL ACCORDING TO MALACO Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
PEDAL STEEL + FOUR CORNERS Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
PETE SEEGER: THE SMITHSONIAN FOLKWAYS COLLECTION) Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
STAX ’68: A MEMPHIS STORYSteve Greenberg, album notes writer (Various Artists)
Best Historical Album
THE GIRL FROM CHICKASAW COUNTY – THE COMPLETE CAPITOL MASTERS Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
THE GREAT COMEBACK: HOROWITZ AT CARNEGIE HALL Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
KANKYO ONGAKU: JAPANESE AMBIENT, ENVIRONMENTAL & NEW AGE MUSIC 1980-1990 Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)

PETE SEEGER: THE SMITHSONIAN FOLKWAYS COLLECTIONJeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)
WOODSTOCK: BACK TO THE GARDEN – THE DEFINITIVE 50TH ANNIVERSARY ARCHIVE Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer (Various Artists)
Best Engineered Album, Non-Classical
ALL THESE THINGS Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
ELLA MAI Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
RUN HOME SLOW Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
SCENERY Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)
WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)
Producer of the Year, Non-Classical
JACK ANTONOFF
DAN AUERBACH
JOHN HILL
FINNEAS
RICKY REED
Producer of the Year, Classical
BLANTON ALSPAUGH
JAMES GINSBURG
MARINA A. LEDIN, VICTOR LEDIN
MORTEN LINDBERG
DIRK SOBOTKA
Best Engineered Album, Classical
AEQUA – ANNA THORVALDSDÓTTIR Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
BRUCKNER: SYMPHONY NO. 9 Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
RACHMANINOFF – HERMITAGE PIANO TRIO Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
RILEY: SUN RINGSLeslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)
WOLFE: FIRE IN MY MOUTH Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)
Best Remixed Recording
I RISE (TRACY YOUNG’S PRIDE INTRO RADIO REMIX)Tracy Young, remixer (Madonna)
MOTHER’S DAUGHTER (WUKI REMIX) Wuki, remixer (Miley Cyrus)
THE ONE (HIGH CONTRAST REMIX) Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
SWIM (FORD. REMIX) Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
WORK IT (SOULWAX REMIX) David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

Best Immersive Audio Album
CHAIN TRIPPING Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (Yacht)
KVERNDOKK: SYMPHONIC DANCES Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
LUXMorten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
THE ORCHESTRAL ORGAN Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
THE SAVIOR Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)
Best Orchestral Performance
BRUCKNER: SYMPHONY NO. 9 Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
COPLAND: BILLY THE KID; GROHG Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
NORMAN: SUSTAINGustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
TRANSATLANTIC Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
WEINBERG: SYMPHONIES NOS. 2 & 21 Mirga Gražinytė-Tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)
Best Opera Recording
BENJAMIN: LESSONS IN LOVE & VIOLENCE George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; James Whitbourn, producer (Orchestra Of The Royal Opera House)
BERG: WOZZECK Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)
CHARPENTIER: LES ARTS FLORISSANTS; LES PLAISIRS DE VERSAILLES Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
PICKER: FANTASTIC MR. FOXGil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children’s Chorus)
WAGNER: LOHENGRIN Christian Thielemann, conductor; Piotr Beczała, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier & Georg Zeppenfeld; Eckhard Glauche, producer (Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth)

Best Choral Performance
BOYLE: VOYAGES Donald Nally, conductor (The Crossing)
DURUFLÉ: COMPLETE CHORAL WORKSRobert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)
THE HOPE OF LOVING Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
SANDER: THE DIVINE LITURGY OF ST. JOHN CHRYSOSTOM Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)
SMITH, K.: THE ARC IN THE SKY Donald Nally, conductor (The Crossing)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
CERRONE: THE PIECES THAT FALL TO EARTH Christopher Rountree & Wild Up
FREEDOM & FAITH PUBLIQuartet
PERPETULUM Third Coast Percussion
RACHMANINOFF – HERMITAGE PIANO TRIO Hermitage Piano Trio
SHAW: ORANGEAttacca Quartet
Best Classical Instrumental Solo
THE BERLIN RECITAL Yuja Wang
HIGDON: HARP CONCERTO Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)
MARSALIS: VIOLIN CONCERTO; FIDDLE DANCE SUITENicola Benedetti; Cristian Măcelaru, conductor (Philadelphia Orchestra)
THE ORCHESTRAL ORGAN Jan Kraybill
TORKE: SKY, CONCERTO FOR VIOLIN Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
Best Classical Solo Vocal Album
THE EDGE OF SILENCE – WORKS FOR VOICE BY GYÖRGY KURTÁG Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle)
HIMMELSMUSIK Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L’Arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)
SCHUMANN: LIEDERKREIS OP. 24, KERNER-LIEDER OP. 35 Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
SONGPLAYJoyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)
A TE, O CARA Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)
Best Classical Compendium
AMERICAN ORIGINALS 1918 John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
LESHNOFF: SYMPHONY NO. 4 ‘HEICHALOS’; GUITAR CONCERTO; STARBURST Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
MELTZER: SONGS AND STRUCTURES Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
THE POETRY OF PLACESNadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers
SAARIAHO: TRUE FIRE; TRANS; CIEL D’HIVER Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer
Best Contemporary Classical Composition
BERMEL: MIGRATION SERIES FOR JAZZ ENSEMBLE & ORCHESTRA Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)

HIGDON: HARP CONCERTOJennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)
MARSALIS: VIOLIN CONCERTO IN D MAJOR Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian Măcelaru & Philadelphia Orchestra)
NORMAN: SUSTAIN Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
SHAW: ORANGE Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)
WOLFE: FIRE IN MY MOUTH Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)
Best Music Video
WE’VE GOT TO TRY The Chemical Brothers Ellie Fry, video director; Ninian Doff, video producer
THIS LAND Gary Clark Jr. Savanah Leaf, video director; Jason Cole, Danielle Hinde & Alicia Martinez, video producers
CELLOPHANE FKA twigs Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
OLD TOWN ROAD (OFFICIAL MOVIE)Lil Nas X & Billy Ray CyrusCalmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers
GLAD HE’S GONE Tove Lo Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Nathan Schottenfels, video producer
Best Music Film
HOMECOMINGBeyoncéBeyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Dora Melissa Vargas, video producer
REMEMBER MY NAME David Crosby A.J. Eaton, video director; Cameron Crowe, Michele Farinola & Greg Mariotti, video producers
BIRTH OF THE COOL (Miles Davis) Stanley Nelson, video director; Nicole London, video producer
SHANGRI-LA (Various Artists) Morgan Neville, video director; Emma Baiada, video producer
ANIMA Thom Yorke Paul Thomas Anderson, video director; Paul Thomas Anderson, Erica Frauman & Sara Murphy, video producers
Contact us at editors@time.com.

Read More

Leave a Reply